Aktuality, akce

Ve čtvrtek 6. prosince 2018 a ve čtvrtek 22. listopadu 20018 bude knihovna zavřena z důvodu školení v Praze.

Z důvodu nemoci M. Burdové se beseda ruší (náhradní termín bude ještě upřesněn). 

Beseda se spisovatelkou Michaelou Burdovou  ve středu 21. listopadu 2018

Zase po nějaké době k nám do knihovny přijede „naše milá a známá“ spisovatelka, ilustrátorka a malířka Míša Burdová. Vydala další novou knihu, kterou tentokrát představí žákům z 6. a 7. třídy ZŠ a přiveze nejen knihy, ale i obrázky, které maluje.

Výstavka věnovaná T. G. Masarykovi – říjen až listopad 2018

Paní učitelka Mrázová s 5. třídou ZŠ  v knihovně – 7. června 2018

Březen měsíc čtenářů 2018

MŠ Landie  –  napsali o návštěvě v knihovně:…vše o knihách, jak vypadají, co nám přinášejí a jak s nimi zacházet, o tom všem jsme si povídali v místní knihovně. Paní knihovnice Eva nám přečetla nějaká říkadla, jednu pohádku a uhádli jsme i několik jejích hádanek. Prohlédli jsme si různé knihy, co pro nás připravila, a některé jsme si půjčili do školky, abychom si je mohli lépe prohlédnout a třeba i přečíst. A nezapomněli jsme si v knihovně chvilku pohrát. Paní knihovnici jsme jako poděkování nakreslili plno obrázků..

MŠ Čtyřlístek

Mezinárodní den darování knih – 14. února

Svatého Valentýna – svátek všech zamilovaných můžete oslavit 14. února, ale možná vás zaujme, že tento den je také Mezinárodním dnem darování knih. Myslí především na děti a na budování jejich vztahu ke čtení. Darujte knihu dítěti ve svém okolí, doneste knihu do čekárny u dětského lékaře, věnujte knihy na dobročinné účely, do dětských domovů, do dětského oddělení v nemocnici, do školy nebo do knihovny. Není žádné pravidlo – kam nebo komu knihu dát. Darovat můžete knihu novou i použitou. Oslavte svátek darování knih a darujte knihu!

Více na https://bookgivingday.com/

Knihovna Petrovice zve všechny na výstavu fotografií Vladimíra Stibora od 8. listopadu do 22. ledna 2018.

Již sedmá fotografická autorská výstava Vladimíra Stibora začíná ve středu 8. listopadu v prostorách zdejší knihovny. Kolekce fotografií nese název Z Nechvalic až do Soukenické. Na 2 panelech je ke shlédnutí osm snímků pocházejících z letošní tvorby fotografa, jenž místní krajinu prochodil křížem krážem. Na barevných obrázcích různých formátů lze shlédnout tváře zdejších osobností i zcela obyčejných lidí, tváře přírody i architektury evokují krásu i působivost zdejšího kraje. Tato výstava se de facto stává pozvánkou na velkou Stiborovu výstavu z jeho tvůrčí dílny, která se uskuteční v roce 2018 v reprezentativní galerii Slovanského domu v Praze 1, která se nachází V Soukenické ulici č. 3, nedaleko od středu města. V metropoli bude připomenuta na mnoha fotografiích nejenom šíře autorova záběru z období posledních deseti let, kdy stál za hledáčkem objektivu, ale i celá řada obrázků právě z Vladimírova milovaného Petrovicka, kde vyrostl a kam se posléze po mnoha letech ve světě opět vrátil. Krajina lidí a kamenů mu učarovala.

Týden knihoven od 2. do 8. října 2017

Naše knihovna se opět zapojila do celostátní akce Týden knihoven.

V úterý 3. října odpoledne knihovnu navštívili babičky a dědečkové a jejich pečovatelky z DPS v Petrovicích. Prohlédli si výstavu obrazů, nové kalendáře na rok 2018 a některé knihy z našeho regionu a dostali malé občerstvení.

Ve středu 4. října dopoledne přijela do naší knihovny na besedu spisovatelka a malířka  Michaela Burdová. Nejdříve přišly děti ze 3., 4. a 5. třídy a v druhé části děti z 1. a 2. třídy ZŠ Petrovice. Míša jim vyprávěla, jak se vlastně stala v 16 letech spisovatelkou, že poslala svůj rukopis do nakladatelství a čekala, jak to dopadne a jestli se kniha vůbec bude líbit. Nakonec jí vydali v jejích 19 letech rovnou 1. a 2. díl najednou, a tak píše dál a už vydala 12 knih. Dětem povídala o jednotlivých knihách, o svém malování obrazů a ochraně zvířat. Děti beseda bavila, měly, zajímavé otázky a na závěr si zasoutěžily a proběhla i autogramiáda.

A nakonec jeden milý postřeh z besedy: chlapeček z 1. třídy vyhrál jednu z cen, měl z ní obrovskou radost a povídá: „Už vím, čím budu – budu spisovatelem.“

Týden knihoven jsme zakončili poslední akcí v pátek 6. října opět besedou s Míšou Burdovou, tentokrát s dětmi z MŠ Landie a MŠ Čtyřlístek. Děti pozorně poslouchaly vyprávění, prohlédly si výstavu, při soutěži vyhrály i nějaké ceny a někteří z nich vymalovávaly omalovánky, které pro ně Míša připravila. 

Obecní knihovna Petrovice zve všechny na prodejní  výstavu obrazů a  knih spisovatelky Michaely Burdové od pondělí 11. září 2017 vždy v čase, kdy je knihovna otevřena (pondělí 10:00 – 17:00, středa a čtvrtek 10:00 – 15:00 hodin).

 

V úterý 1. srpna 2017 odpoledne opět přijali pozvání do knihovny babičky a dědečkové s pečovatelkami z DPS v Petrovicích. Byl to asi nejteplejší den tohoto roku, ale v knihovně byl příjemný chládek a tak jsme si všichni po malém občerstvení povídali, oslavili svátek Anny a prohlédli výstavu. Přečetli jsme si báseň od spisovatele Josefa Kainara a prohlédli fotografie. Už se všichni těšíme na další podzimní setkání.

 

Významná kulturní a historická výročí roku 2017

Výběr z významných kulturních a historických výročí letošního roku

Víte např., že:

5. 1. 1887 V Čechách byly poprvé použity lyže. 130 let
24. 1. 1947

3. 2. 1997

V Praze byla otevřena Akademie múzických umění.

Zemřel spisovatel Bohumil Hrabal.

70 let

20 let

16. 2. 1862 Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou, první českou tělovýchovnou organizaci, která se později přejmenovala na Sokol pražský. 155 let
18. 2. 1992 V Praze na Žižkově byl uveden do provozu vysílač Praha-město. 25 let
 
5. 4. 1937

13. 5. 1717

Byl zahájen provoz na starém letišti Praha-Ruzyně.

Narodila se císařovna Marie Terezie.

80 let

300 let

1.  6. 1817 Josef Božek předvedl v Praze na Vltavě svou parní loď. 200 let
 1. 6. 1817 V Praze byly na základě císařského dekretu zavedeny poštovní schránky. 200 let
2. 6. 1392

 

29. 6. 1917

4. 7. 1967

Za účasti krále Václava IV. a pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna byl položen základní kámen ke stavbě trojlodí gotického chrámu sv. Víta.

Narodil se básník Josef Kainar.

Zemřel spisovatel, malíř a ilustrátor Ondřej Sekora.

625 let

 

100 let

50 let

9. 7. 1357 Karel IV. položil základní kámen k novému mostu přes Vltavu. Začala výstavba Karlova mostu. 660 let
11. 8. 1882 V Praze byl zahájen veřejný telefonní provoz. 135 let
28. 8.1867 Z Vídně do Prahy byly navráceny české korunovační klenoty. 150 let
14. 9. 1937

15. 9. 1867

Zemřel filozof, politik a první prezident Československa Tomáš Garrique Masaryk.

Narodil se básník Petr Bezruč.

80 let

150 let

15. 9. 1907 V Praze otevřel Viktor Ponrepo první stálý český biograf. 110 let

 

Červenec až srpen 2017 – Obecní knihovna Petrovice zve všechny na výstavku:

Marie Terezie – 300. výročí narození

Josef Kainar – 100. výročí narození

Bohumil Hrabal – 20. výročí úmrtí

Březen měsíc čtenářů 2017

DPS – povídali jsme si, četli, někteří vyprávěli o svém životě, kde se kdo narodil, také jsme společně oslavili dvoje narozeniny a svátek  a debatovali se studenty soutěžícími v projektu „HLEDÁ SE LEADr“.

 

MŠ Landie – společně jsme si povídali o knihách, četli pohádky, hledali odpovědi na záludné hádanky, připomněli jsme si říkanky, také koledy, protože se blížily Velikonoce a vybarvili si velikonoční obrázky.  Vyrobili jsme záložku do knihy a zbylo ještě trochu času na hraní.

 

MŠ Čtyřlístek – povídali jsme si, jak knihy vznikají, jak s nimi zacházíme, ukázali jsme si různé „druhy“ knih a časopisů, přečetli si pohádky a také poučný příběh a hádali hádanky. Na závěr si děti i pohrály s hračkami, které jsou v knihovně.

 

Čtvrtek 8. prosince 2016 – 1. třída ZŠ s paní učitelkou Janou Šejbovou

PRVŇÁCI NAVŠTÍVILI KNIHOVNU

Ve čtvrtek 8. prosince navštívili žáci první třídy obecní knihovnu, kde na ně čekala usměvavá paní knihovnice, pěkná výzdoba a hlavně nádherná předvánoční nálada. Děti poslouchaly zimní pohádky a básničky, povídaly si s paní knihovnicí o zvířátkách, zimě a následně i o adventu a době vánoční. S velkou ochotou vypracovávaly rozmanité úkoly, které tu pro ně byly připravené, odpovídaly na otázky a dokonce zazpívaly veselou písničku. Příjemnou sváteční atmosféru podpořilo i připravené malé občerstvení a překvapení v podobě drobných sladkostí.

Odměnou pro paní knihovnici i paní učitelku bylo milé zastavení v době předvánočního shonu a veselé úsměvy dětí.

Moc děkujeme a těšíme se na další návštěvu.

Mgr. Jana Šejbová

 

Úterý 6. prosince 2016 – DPS

 

Středa 30. listopadu 2016 – družina

 

Pátek 11. listopadu 2016 – Vítání Svatého Martina (tentokrát ve Vladyčíně) – Mateřská škola Landie

„Letos jsme na sv. Martina vyrazili do Vladyčína, kde na nás čekala paní Zima, pro kterou jsme měli připravenou básničku „Mráz“ a písničku „Když přijde zima“. Společně s paní Zimou jsme čekali, jestli se Martin na svém bílém koni ukáže. Všichni jsme si přáli, aby se na nás přijel podívat. Nakonec Martin dorazil i se svým bílým koněm. Přivezl nám perníkové koníky, ale nedal nám je „zadarmo“. Naštěstí jsme i pro Martina měli připravenou básničku a písničku a za odměnu jsme se mohli povozit na koníkovi. Zahřáli jsme se teplým čajem a vyrazili jsme hledat do nedalekého lesa pentličky, které koník po cestě poztrácel. Všechny jsme našli, rozloučili se a vyrazili zpátky do naší školičky. Jenom škoda, že nám ten sníh nevydržel déle.“                                            Děti a paní učitelky z MŠ Landie

 

Čtvrtek 10. listopadu 2016 – 9. třída ZŠ s panem učitelem Kdolským

 

Čtvrtek 13. října 2016 od 17 hodin – přednáška Josefa Ulehly  –  Geopatogenní zóny

Ve čtvrtek 13. října od 17 hodin nám pan Josef Ulehla přednášel o geopatogenních zónách, o vlivech, které na nás působí v domech a místnostech, proč se lidé budí, proč na ně působí úplněk, jak se projevuje spodní voda, jak působí na stromy a rostliny.

 

Týden knihoven od 3. října do 9. října 2016

  • pondělí 3. října zahájení výstavy fotografií Vladimíra Stibora Osobnosti dneška
  • úterý 4. říjnaDPS
  • Pozvání do knihovny přijali v úterý 4. října dědečkové, babičky a paní pečovatelky z DPS v Petrovicích. Prohlédli si výstavu fotografií pana Stibora, dostali malé občerstvení a promítli jsme si video o Vlašimi, předtančení žáků ZŠ na plese, fotografie mlýnů kolem Petrovic a webové stránky ZŠ a MŠ Petrovice a SDH Kojetín.
  • čtvrtek 6. říjnaMateřská škola Landie
  • Ve čtvrtek 6. října přišly do knihovny děti z Mateřské školy Landie. Všichni jsme si povídali o knihách, časopisech a knihovnách, přečetli pohádky, promítli si video a na závěr návštěvy přišlo i slíbené hraní s hračkami.
  • pátek 7. října Mateřská škola ČtyřlístekV pátek 7. října zavítaly do naší knihovny děti z Mateřské školy Čtyřlístek. Společně s nimi a s paní ředitelkou Danou Kolínovou, s učitelkami Evou Navrátilovou a Helenou Kašparovou jsme si také povídali o knihách a knihovnách, četli jsme si pohádky, říkanky i básničky, zazpívali písničku, promítli video a nakonec si děti pohrály s hračkami v knihovně.

 

Vladimír Stibor – výstava fotografií Osobnosti dneška – od pondělí 3. října 2016

Je to již čtvrtá samostatná fotografická výstava Vladimíra Stibora, který se nyní opět po roce prezentuje v knihovně u nás v Petrovicích. Na snímcích je zachycena řada současných umělců, převážně spisovatelů, ale i malířů či protagonistů z jiných uměleckých sfér. S mnohými z nich pojí autora výstavy pracovní nebo dlouholeté osobní přátelství. Zpestřením této malé expozice je text rozhovoru s předním českým fotografem Františkem Dostálem, který v minulém století často fotografoval na Husově kazatelně a měl velmi blízko jako tvůrce za objektivem i jako člověk k Obděnicím.

 

Knihobudky v Petrovicích

Žáci ze ZŠ v Petrovicích vyrobili a v pátek 14. října 2016 instalovali v rámci projektu 72 hodin s logem „Pomáhám, protože chci“ dvě knihobudky, jednu najdete v parčíku před DPS (lékárnou) a druhou na dětském hřišti u ZŠ. Knihobudky jsou pro všechny, kdo rádi čtou. Knihy je možné si vypůjčit, vyměnit nebo i vzít, ale také do knihobudky knihu přinést.